
За основател се счита лондонския блогър Мар Диксън. Традицията на Деня на селфито в музей се разпространи по целия свят и породи множество креативни публикации в социалните медии. Музеите, архаични по природа, винаги са се развивали бавно, в приемането на нови правила. Редовните надписи „забранено за снимане“ са поставени, за да обезкуражат снимането със светкавица, което вреди на експонатите. Но в днешния свят на високочувствителни камери за смартфони много повече музеи облекчават правилата си за фотография в опит да насърчат повече ангажираност на обществеността. Денят на музейните селфита е идеалната възможност хората да проявят креативност.
През далечната 1839 г. Робърт Корнелиус, американски пионер във фотографията, прави първия по рода си фотографски автопортрет.
През 2002 г. е първото споменаване на селфи. Австралийски лекар публикува снимка на лицето си с разбита долна устна, след като е паднал, пиян, извинявайки се за качеството, тъй като е „селфи“.
През 2003 г се появява селфи камерата на Sony Ericsson Z101, за първи път се въвежда концепцията за предната камера.
Какво да направите в този ден. Разгледайте най-добрите музейни селфита от цял свят. Изберете си музей. Разгледайте какво ви предлага. Направете си музейно селфи. Не забравяйте да бъдете креативни. Направете хаштаг с името на деня и го пуснете онлайн, защото селфито не е селфи, ако никой не го види в социалните медии. Това е философията. Основните медии проследяват развитието на Деня на селфито в музея от началото му и това означава, че ако сте наистина амбицирани може да попаднете в CNN. Някои от снимките са толкова добри, че в даден момент може да се наложи да се появи музей на музейните селфита, в който да си направите селфи и след това да публикувате онлайн – което води до селфи в музей на музейните селфита. Но да не забравяме нито за миг, музеите имат за цел да разширят съзнанието ни, за това нека не прекаляваме с модните увлечения!